Náhodný článek

V další části německého výletu se vydáme na ostrov Norderney, patřící do skupiny Fríských ostrovů. Tento pás ostrovů se táhne Severním mořem, část ostrovů patří Německu, část Nizozemsku a část Dánsku. Vyjíždíme ve třičtvrtě na osm

...

Facebook

Tři hodiny v Salzburgu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Během našeho letošního výletu na ferraty jsme se na pár hodin zastavili ve čtvrtém největším rakouském městě - Salzburgu. Město leží na řece Salzach a jeho prvopočátky sahají až do 5. století našeho letopočtu, kde zde byl založen klášter na pozůstatcích starého římského města. S parkováním zde není problém, dá se zajet až skoro do centra, kde je několik podzemních garáží. Cena se pohybuje okolo 1,5 EURa za hodinu.

My jsme zaparkovali kousek od řeky Salzach a vydali se do historického centra. Na to nemusíte mít mapu, stačí směřovat k pevnosti Hohensalzburg, která je viditelná odevšad. Jak již z názvu pevnosti vyplývá (Höhe je německy vysoko), nachází se na vršku nad městem, tak je k ní nutno nastoupat pár desítek metrů. Odměnou vám ale bude krásný výhled na celé historické centrum. Pokud se vám nechce šlapat pěšky, můžete využít lanovku.

Pevnost Hohensalzburg byla založena na konci 11. století biskupem Gebhardem. Dokončena byla roku 1160 Konrádem I. významně rozšířena v pozdně gotickém stylu byla arcibiskupem Leonhardem z Keutsachu na počátku 16. století. V té době probíhali v Evropě tzv. selské bouře,  a arcibiskupové se v pevnosti schovávali  před svými ovečkami. Pevnost byla několikrát obléhána, ale nikdy nebyla dobyta. Po napoleonských válkách na počátku 19. století se pevnost stala kasárnou a vězením, od zprovoznění lanovky v roce 1900 je přístupná turistům.

Vstup do pevnosti se platí, cena je 8 Euro. My jsme kvůli nedostatku času dovnitř do pevnosti nešli a pokračovali dál na vrch Mönchsberg. Na něm se nachází lesopark, takže ještě větší výhledy než z pevnosti a okolí na město nečekejte. Z lesoparku není vidět skoro vůbec nic. Uvnitř parku se ale k našemu překvapení nacházela buddhistická stúpa. Z parku jsme tedy sklesali zpátky do města. Centrum se dá projít zhruba za hodinu. Nachází se zde několik kostelů, nejvýznamnější je barokní katedrála svatého Ruperta a Virgila.

Základy katedrály svatého Ruperta a Virgila byly položeny již roku 774, ve 12. století vyhořela a musela být postavena znovu. Její dnešní podoba pochází ze 17. století, kdy opět vyhořela a byla přestavěna v ranně barokním stylu italským architektem Santinim Solarim. V katedrále byl pokřtěn Wolfgang Amadeus Mozart, salzburský rodák. Působil zde potom také jako dvorní chrámový varhaník. Kopule katedrály byla poškozena při bombardování  v roce 1944. Ta pak byla 15 let opravována a v roce 1959 znovu otevřena pro veřejnost.

Jak již bylo zmíněno nejslavnějším salzburským rodákem je Wolfgang Amadeus Mozart, jehož socha se nachází na náměstí Mozartplatz (původně Michaelsplatz). Mozartova socha od Ludvíka Schwanthalera byla odhalena 5. 9. 1842, padesát let po skladatelově smrti. Odhalení se už nedožila jeho žena Constanze, která zemřela 6. 3. téhož roku.

Se siluetou Mozarta se dá v Salzburgu koupit téměř vše, od hrníčků po plyšáky a samozřejmě proslulé bonbóny Mozartkugeln (Mozartovy koule).

Na dalším náměstí, Residenzplatz, se nachází  barokní fontána - Residenzbrunnen. Byla zbudována v letech 1656 – 1661 italským sochařem Tomassem di Garona. Na vrcholu fontány je bůh moře Triton.

Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu
Tři hodiny v Salzburgu


Foto:  Lukáš Musil, Martin Pavlíček, Alena Nováková

You have no rights to post comments