Po sedmé ranní se scházíme na pražském letišti a jdeme k odbavení polské letecké společnosti LOT. Paní na check-inu mi nakazuje jít s mým báglem k nadrozměrným zavazadlům, prý na něm mám moc popruhů a šňůr. V nadrozměrných zavazadlech mi zas jiná paní říká, že je to v pohodě, ale ať už jim tam bágl nechám.

Pak už se neděje nic zvláštního, až na to, že spoji do Varšavy postupně narůstá zpoždění. Odlet v 09:05 se na cedulích mění na 9:35 a reálně se letadlo vznese až v 10,00. Ačkoliv nás kapitán ujišťuje, že let potrvá méně než hodinu, nemáme sebemenší šanci přípoj naplánovaný na 11,00 stihnout.

S tím počítá i společnost LOT a tak letuška před přistáním vyhlašuje, že cestující do Rigy mají kontaktovat transfer desk pro vyhledání nového letu. To také po přistání činíme a pracovník transfer desk nám tiskne nové palubní vstupenky. Další let ale letí až za 4 hodiny a jelikož jsme původní let nestihli vinou LOTu dostáváme od nich poukázky na oběd. Berou je sice jen ve dvou restauracích a na omezené druhy jídla, ale lepší než nic.

Na výběr jsou dnes jakési masové koule z Ikea a pečené kuřecí stehno. Ivan si dává ikeu s rýží a já zas kuře s bramborem. K oběma jídlům je ještě salát a nealkoholický nápoj. Nic proti kuřeti s bramborem, ale brambory jsou obaleny koprem a v salátu je ho také více než stopové množství. A já kopr nerad.

Po obědě různě poposedáváme a procházíme se po transitní zóně varšavského letiště. Zaujme nás kuřácká budka nacpaná k prasknutí a před ní ještě fronta. Když ale dojdeme na druhý konec terminálu, je tam daleko větší budka a poloprázdná. Chvíli dumáme proč se všichni cpou do té malé, ale nenapadá nás žádné rozumné vysvětlení.

Odcházíme do gatu 42, kde s napětím očekáváme, jestli nás nabordují do letadla včas. Předtím jsem totiž musel volat do autopůjčovny Auto5 z Rigy, že přiletíme později, než bylo domluveno, cca v 6 večer. Hlas na telefonu mi oznámil, že ale mají jen do šesti. Za 30 EUR na nás ovšem počká. Nemáme na výběr a musíme s ním souhlasit.

Naštěstí se vrtulový letoun typu Q400 na lince do Rigy odlepuje od dráhy včas a za hodinu a deset minut letu jsme v Rize. Panuje zde pěkné letní počasí, jen autopůjčovna nikde. Musíme na informace, kde nám paní povídá, že Auto5 je za parkovištěm v baráku s nápisem Hertz. Ten je od terminálu vidět a není ani daleko, zhruba 300 metrů.  Tam také nacházíme i Auto5, kde na nás čeká muž půjčující auta.

Oznamuje, že místo plánované Toyoty Yaris dostáváme upgrade na Toyotu Avensis v kombíku s automatickým řazením. Na parkoviště půjčovny nás po 20 minutách čekání odváží dodávka s přísně se tvářícím postarším Lotyšem. Asi je to Rus. Obhlížíme Auris, jestli není ťuknutý, ale je skoro nový, má najeto 5 tisíc kilometrů.

Zpočátku mi dělá problém automatické řazení (musím se přiznat, že jsem doposud žádné auto s automatem neřídil). Z neznámých důvodů šlapu na brzdu levou nohou, kterou samozřejmě běžně sešlapávám spojku, takže v ní mám menší cit než v pravé. Auto tak prudce brzdí a poskakuje, já se vztekám, že řídím jak chromá barbína atd. Okolní řidiči si ale na nás naštěstí dávají pozor a mě nakonec docvakne, že oba pedály musím ovládat pravou. To je pak jiná jízda.

Auris si to frčí lotyšskou dálkovou silnicí. Je to jednoproudá komunikace, ale s odstavným pruhem. Řidiči v Pobaltí strašně rádi předjíždějí. Je tu dovoleno 90 km/h, jedu 100 km/h, ale stejně mě ostatní stále touží předjíždět. V tom případě je jim nutné uhnout do odstavného pruhu, jinak by se srazili s protijedoucími auty. Je ale také nutné dávat si pozor, jestli v odstavném pruhu nejede cyklista, což je také častý jev. Ve 22,00 konečně po dlouhém dni přijíždíme do cíle cesty v estonském přímořském městě Parnu. Přesto, že je po desáté večer, je zde stále dobře vidět. 

Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017
Lotyšsko 2017